Kancelaria Prawna Medea Wrocław B. Drobnera 10 lokal 109, 53–203 Wrocław

wzrosną ceny OC - czy wzrosną także kwoty odszkodowań?

Ceny polis samochodowych OC wzrosły od początku roku nawet o jedną piątą. Z kolejną serią podwyżek 17 mln kierowców zderzy się już od stycznia. Też o 20 proc.
Jak szacują szefowie firm ubezpieczeniowych ceny polis będą nadal rosły – średnio o 20%.

Konsekwencją tego, zdaniem prawników z Kancelarii Prawnej MEDEA,  powinien być wzrost wysokości wypłacanych odszkodowań za szkody poniesione w wyniku wypadku komunikacyjnego a co za tym idzie dochodzenie odszkodowań powinno być efektywniejsze.

Jednakże wydaje się, że polityka firm ubezpieczeniowych nadal nie uznaje jako priorytet ochrony osób poszkodowanych w wypadkach.
Uzasadnieniem tak wysokich podwyżek ma być fakt że mamy najniższe stawki w całej Europie. Polscy kierowcy ciągle płacą dwa razy mniej niż czescy czy słowaccy. W Austrii polisy są droższe trzykrotnie, a w Luksemburgu nawet czterokrotnie

Ubezpieczyciele przekonują, że przez ostatnie dwa lata mieli duże wydatki. W ubiegłym przez sprzedawanie polis OC poniżej kosztów stracili ponad 1 mld zł. Na początku tego roku pogrążyła ich sroga zima, a potem letnie powodzie.
Jak przedstawia się w związku z tym polityka firm ubezpieczeniowych? Płacić najwięcej będą kierowcy którzy powodują najwięcej wypadków, co oznacza, że jeśli kierowca ma w roku choć jedną stłuczkę, to ubezpieczyciel przedstawi mu zaporową cenę polisy. - Nie ma po co kogoś takiego trzymać u siebie, bo szybko okazuje się, że opłacona składka nie starcza nawet na wypłacane odszkodowania – takie jest stanowisko jednego szefów firmy ubezpieczeniowej.
Kancelaria Prawna MEDEA, www.mywiemyjak.pl